Andrzejki w Filii w Zebrzydowej
"Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać"- takimi słowami uczniowie Filii w Zebrzydowej rozpoczęli andrzejkowe wróżby. Wróżka Bogusia i Czarodziejka Kasia zapoznały dzieci z tradycjami wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Uczniowie dowiedzieli się kto pierwszy wyjdzie za mąż , jak będzie mieć na imię ich przyszła żona lub mąż a także jaki zawód będą uprawiać w przyszłości. Na zakończenie wróżb każdy dostał przepowiednię na cały rok 2014. Radości i śmiechu było co niemiara.


Informacja: P.K.Ziembikiewicz

Anna Wodas
2013-12-08 00:00:00
URODZINY NASZEGO PATRONA
5 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi odbyło się przyjęcie urodzinowe Patrona Szkoły. Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku i dziś przypadła 146 rocznica urodzin.
Uczniowie klasy IV, V, VI brali udział w konkursie Życzenia urodzinowe dla Patrona.
Najciekawsze życzenia napisały: Julia Kryglewska, Aleksandra Kril, Julia Kulhaj, Alicja Tarnawska. Pierwsze miejsce zajął Mariusz Szabla.

Nasz Patronie!
Wiem, iż 5 grudnia obchodzisz urodziny. Z tej okazji chciałbym Ci złożyć życzenia.
Życzę Ci, Drogi Wodzu, aby Twój kraj- Rzeczpospolita Polska, był wolny na wieki, żeby nasz kraj łąkami, lasami porośnięty na zawsze był demokratyczny. Język polski- język Sienkiewicza, Mickiewicza, do tego najpiękniejszy, na naszych ustach ,,rządził”. Jestem z Ciebie dumny, dlatego że dzięki Tobie odzyskaliśmy niepodległość, jestem dumny za Legiony, za Twoje życie, za język polski, którym się porozumiewamy, bo żyjemy w wolnym kraju. Jestem dumny, że jestem Polakiem.


Przyjęcie urodzinowe rozpoczęło się od przeczytania życzeń dla Jubilata. W roli Piłsudskiego dobrze spisał się Dominik Olszowy, który przyjął życzenia, a także wręczył zwycięzcom nagrody. Życzenia można było także przeczytać na gazetce szkolnej w holu szkoły.
Szanowny Jubilat przyjmował prezenty od wszystkich klas. I tak :
  • przedszkolaczki powitały patrona biało- czerwonymi flagami;
  • klasa I ofiarowała godło Polski;

  • klasa II zaprezentowała wiersz: Kto Ty jesteś?;
  • klasa III stroje narodowe, a także strój, który na ważne uroczystości szkolne powinien zakładać każdy uczeń: chłopcy- granatowe lub czarne spodnie, biała koszula, może być marynarka, a dziewczęta – granatowa lub czarna spódnica i biała bluzka.

  • Uczniowie klasy IV pokazali skarby przyrody polskiej : od Bałtyku przez jeziora do Tatr.
  • Z kolei uczniowie klasy V wykonali plakaty przedstawiające miejsca bliskie sercom Polaków, związane z Patronem Szkoły.

  • Klasa I gimnazjum zaczęła smakowicie ,ponieważ przygotowała plakaty i opowiedziała o tradycyjnych potrawach Polaków.
  • Następnie klasa II gimnazjum pokazała Z czego składa się Polak, czyli rzecz o naszych narodowych zaletach i wadach. Diabeł (wady, smutne karty historii), Anioł (zalety, sukcesy Polaków) zastanawiali się , co znowu świętują Polacy, jaka jest teraz Polska.
  • Uczniowie klasy III przytoczyli znane powiedzenia Patrona.



    Prezenty klas były przeplatane pieśniami w wykonaniu uczniów klasy VI, m.in. : Roty, Wodzu mój, Szła dzieweczka do laseczka, Czerwone jabłuszko i in.

    Józef Piłsudski pokładał nadzieje w młodym pokoleniu. Byłby dumny z młodzieży, której jest Patronem.

    Więcej zdjęć w galerii.

    Informacja: P.I.Stelmach

  • Anna Wodas
    2013-12-05 00:00:00
    Kto czyta nie błądzi
    30 listopada w naszej szkole miało miejsce uroczyste pasowanie Uczniów klasy I SP na Czytelników Biblioteki Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi .
    Królowa Książka i postacie z bajek pomogły naszym pierwszoklasistom przygotować się do swobodnego i samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
    Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie i uroczyście zostali pasowani przez Pana Dyrektora na czytelników naszej biblioteki .

    Na pamiątkę pełnoprawni czytelnicy otrzymali zakładki do książek specjalne przygotowane na tę okazję, pamiątkowe dyplomy oraz lizaki.
    Anna Wodas
    2013-12-02 00:00:00
    183 lata temu wybuchło Powstanie Listopadowe

    Mocarzu, jak Bóg silny, jak szatan złośliwy,
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo paryskie twoje stopy liże, -
    Warszawa jedna twojej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,
    Koronę Kazimierzów, Chrobrych z twojej głowy,
    Boś ją ukradł i skrwawił, synu Wasilowy!

    Adam Mickiewicz "Reduta Ordona" (fragment)

    W nocy z 29 na 30 listopada, w roku 1830 - 183 lata temu grupa młodych podchorążych z podporucznikiem Piotrem Wysockim na czele wyruszyła na ulice Warszawy z okrzykiem "Polacy! Do broni". Taki był poczatek jednego z wielkich polskich powstań narodowych - Powstania Listopadowego. Na jego czele stanął bohater wojen napoleońskich generał Józef Chłopicki. Jego nazwisko widnieje obok 6 innych polskich oficerów na Łuku Tryumfalnym w Paryżu.

    Z historią Powstania nierozerwalnie związana jest także jedna z najpopularniejszych pieśni polskich - Warszawianka. Ułożona przez francuskiego poetę przywoływana była i jest w chwilach ciężkich ("Hej, kto Polak na bagnety!"), ale także w chwilach chwały i dumy Narodu.

    A.Kril
    2013-11-29 00:00:00
    Konkursy biblioteczne rozstrzygnięte
    Za nami rozstrzygnięcie dwóch konkursów bibliotecznych:
  • Biblioteka moich marzeń - dla klas I – III SP
  • Plakat reklamujący bibliotekę szkolną – dla klas IV – VI SP i I – III G.
    Jak zawsze, aktywnością nie zawiedli nasi najmłodsi uczniowie z klas I – III SP, którzy dostarczyli 14 prac konkursowych. Klasy IV – VI dostarczyły 5 plakatów. Niestety uczniów Gimnazjum chyba przeraził ogrom schodów, które trzeba pokonać w drodze do biblioteki szkolnej, gdyż nie dostarczyli ani jednej pracy.
    W kategorii klas I – III Komisja Konkursowa w składzie: Pan Dyrektor – Krzysztof Kaczmarek, Pani Małgorzata Drozd, Pan Krzysztof Talar i Pan Robert Sawczak wyłoniła następujących zwycięzców:
  • MIEJSCE I – Martyna Konopielko z klasy I;
  • MIEJSCE II – Julia Gruchalska z klasy II;
  • III MIEJSCE – Anna Olszowa z klasy II.
    W kategorii klas IV – VI Komisja Konkursowa w składzie: Pani Elżbieta Żak, Pani Anna Wodas, Pan Krzysztof Talar i Pan Robert Sawczak wyłoniła następujących zwycięzców:
  • MIEJSCE I – Natalia Czyżowska z klasy IV;
  • MIEJSCE II – Alicja Tarnawska z klasy VI;
  • III MIEJSCE – Joanna Sadowska z klasy IV.
    Serdecznie gratulujemy!
    Na najbliższym apelu wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni dyplomami. Dla każdego przewidziana jest również „mała, słodka niespodzianka”, zaś laureaci otrzymają pamiątkowe nagrody.
    Poniżej prezentujemy wersję elektroniczną prac, a od jutra będzie je można zobaczyć - wywieszone na korytarzu przed biblioteką.
    Klikając na imię i nazwisko ucznia – otworzy się jego praca konkursowa. Natalia Czyżowska kl. IV, Alicja Tarnawska kl. V, Joanna Sadowska kl. IV , Aleksandra Kril kl. V, Luiza Ostrowska kl. V , Martyna Konopielko kl. I, Julia Gruchalska kl. II, Anna Olszowa kl. II , Roksana Sibińska kl . II, Wiktoria Walska kl. II, Szymon Żak kl. III , Jowita Sadowska kl. I, Zuzanna Młot kl. II , Kamil Jasiński kl. II, Hubert Sądaj kl. II , Magdalena Żabicka kl. II, Łukasz Dąbal kl. II, Mikołaj Boczek kl. III , Izabela Sowa kl. II.
  • Anna Wodas
    2013-11-20 00:00:00
    95 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
    „11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.”
    W naszej szkole obchody 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 7 listopada. W uroczystej asyście 23 Śląskiego Pułku Artylerii Wojska Polskiego z Bolesławca, zgromadzeni goście mogli zobaczyć program artystyczny poświęcony naszemu patronowi szkoły – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, oraz wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów z naszych zaprzyjaźnionych szkół – Szkoły Podstawowej z Czernej, Gierałtowa i Gościszowa oraz ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Wykrot.

    Po występach artystycznych przyszedł czas na „Apel Niepodległościowy”. Uroczyste odczytanie nazwisk żołnierzy i bohaterów poległych za ojczyznę, w celu uczczenia ich pamięci, zakończyła salwa honorowa.

    Zapraszamy także do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia.

    Anna Wodas
    2013-11-10 00:00:00