ROBOTYKA DLA KAŻDEGO
W lutym i marcu grupa chłopców uczęszczająca na robotykę zajmowała się dwoma projektami.
Pierwszym z nich było własnoręczne zbudowanie robota o nazwie Track3r z zestawu Lego Mindstorms. Robot taki jest wyposażony w gąsienice do jazdy oraz w śmigło, które potrafi przewrócić postawiony element. Zbudowaliśmy prosty tor gdzie robot powinien trafić w dwie ustawione przez nas przeszkody. Nie było to łatwe zadanie, ale w końcu każdy je zaliczył!
Drugim projektem było zaprogramowanie prostej animacji w Scratch'u. Była to dla uczestników kontynuacja pracy w tym programie po lekcjach informatyki, w których uczyli się podstaw. W naszych projektach wykorzystaliśmy 2 duszki, różne kostium oraz dźwięki.
AKADEMIA TWÓRCZOŚCI CYFROWEJ
W ramach ATC w lutym odbyło się tylko jedno spotkanie, na którym uczniowie zainstalowali oraz stawiali pierwsze kroki w programie Wondershare Filmora. Udział w Laboratoriach Przyszłości umożliwił nam zakup licencji wieczystej na użytkowanie programu do edycji materiałów filmowych.
Cały marzec poznawaliśmy i testowaliśmy narzędzia, które oferuje program. Okazało się, że montaż filmu i dodawanie przeróżnych efektów to proces bardzo czasochłonny. Ledwie zaczynaliśmy pracę z nakręconym materiałem filmowym, a już był koniec zajęć. Część uczestników koła szczerze stwierdziło, że samo nagrywanie to zdecydowanie łatwiejsza praca.
ROBOTYKA DLA KAŻDEGO
W styczniu wprowadzony został nowy obszar do naszej pracy - lutowanie. Poznaliśmy podstawowe wyposażenie związane z tym procesem. Naszym projektem było zbudowanie płytki z elementami takimi jak np. kondensatory, potencjometry oraz dioda RGB.
Obiektywnie możemy ocenić, że praca odbyła się bez większych problemów. Każdy z nas spróbował sił w lutowaniu i w efekcie powstała gotowa płytka. Na koniec testowaliśmy jej działanie zmieniając kolor diody RGB poprzez różne ustawienia trzech potencjometrów.
To urządzenie nie będzie leżeć zakurzone w szafie, ponieważ będzie używane na lekcjach fizyki przez Pana wicedyrektora, Artura Krila.
AKADEMIA TWÓRCZOŚCI CYFROWEJ
Niemalże cały styczeń upłynął na przygotowaniach do wywiadu z Panem Dyrektorem - Krzysztofem Kaczmarkiem.
Scenariusz, scenografia, oświetlenie, obsługa kamer - wszystko wydawało się proste... do umówionego dnia...
Zaproszony Gość - bardzo serdeczny i wyrozumiały (wszak to nasz debiut) - więc i atmosfera, pomimo naszego stresu, przyjazna :)
Ufff, udało się! (choć znów zapomnieliśmy o włączeniu mikrofonu, ale koordynator produkcji czuwał ;) )
ZAPRASZAMY NA NASZ DEBIUT "FILMOWY"
WYWIAD Z PANEM DYREKTOREM - KRZYSZTOFEM KACZMARKIEM
Do realizacji wykorzystaliśmy w 100% sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Wywiad nakręcony apartem Sony A6600 z obiektywem 18-135mm, do którego podłączyliśmy mikrofon kierunkowy RODE VideoMic NTG. Sprzęt zamontowaliśmy na statywie VELBON Videomate 638. Do oświetlenia planu wykorzystaliśmy zestaw lamp studyjnych - VidaXL. Za tło posłużył nam greenscreen, zamieszczony na zakupionym statywie.Tak zwany backstage kręcono kamerą GoPro HERO 9. Dzięki programowi LP - zakupiliśmy również licencję wieczystą programu Wondershare Filmora, który posłużył do montażu i obróbki materiału filmowego.
Mamy nadzieję, że i pomysł i realizacja Wam się spodoba!
Akademia Tworczości Cyfrowej