Wycieczka klas III
W dniach 29 maja - 1 czerwca klasy III Gimnazjum w Nowej Wsi i Gimnazjum w Wykrotach uczestniczyły we wspólnej - pożegnalnej - wycieczce po Ziemi Chełmińskiej i Pomorzu.
Odwiedzili Mikołaja Kopernika w Toruniu, uczestniczyli tam w seansie w Planetarium i zaopatrzyli się w słynne toruńskie pierniki. Zobaczyli Chełmno - stolicę ziemi nadanej Krzyżakom przez Konrada Mazowieckiego i Malbork - ich potężną stolicę. Widzieli także Wisłę w jej najszerszym biegu (400 metrów) z potężnymi przybrzeżnymi spichrzami w Grudziądzu.
Jednak głównym celem wycieczki było Trójmiasto. Z okazji Dnia Dziecka nasi uczniowie zostali zaproszeni do portu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Zwiedzili miedzy innymi najnowocześniejszy okręt na wyposażeniu marynarki - korwetę ORP Generał Kazimierz Pułaski. W Gdyni zobaczyli także okręt-muzeum ORP Błyskawica. Poznali historię najmłodszego polskiego miasta zbudowanego od podstaw i sylwetki osób z nią związanych. Odwiedzili także gdyńskie akwarium. Gorący (dosłownie! - temperatura sięgała 30 stopni) dzień zakończyli na sopockim molo i otaczającej plaży.
Prawie dwa dni poświęcili na zwiedzanie Gdańska i to zarówno od strony lądu, jak i wody. Oprócz tradycyjnego zwiedzania mieli możliwość zobaczenia gdańskich zabytków od strony Motławy płynąc po rzece kajakami.
Następnego dnia w drodze na Westerplatte widzieli porty gdańskie i umocnienia militarne z pokładu statku wycieczkowego. Ciekawym wydarzeniem był udział w przedstawieniu Filharmonii Gdańskiej "Okruchy życia". Aktorami były w nim dzieci i młodzież, a jego treścią były współczesne problemy młodzieży.
Zdjęcia z wycieczki dostępne w galerii.

Tekst: P. Artur Kril

Anna Wodas
2011-06-05 00:00:00
Festyn Rodzinny
21 maja 2011 roku spędziliśmy w Szkole nadzwyczaj radośnie. I rocznica nadania Naszej Szkole imienia Józefa Piłsudskiego oraz II Festyn Rodzinny już za nami, lecz miłe wspomnienia będą jeszcze długo towarzyszyły nam w codziennym życiu. Śmiało możemy stwierdzić, iż wszyscy stanęli na wysokości zadania i ten dzień w szkole, zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i licznie zgromadzonych Gości był udany. Wspaniałe występy dzieciaków, tor przeszkód Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowogrodźca, prezentacja uzbrojenia 23 Brygady Artylerii z Bolesławca, kiermasze, loterie, zabawy i poczęstunki –w ten dzień każdy mógł znaleźć w Naszej Szkole coś dla siebie.
Miejmy nadzieję, że również w przyszłym roku pogoda i pozytywne nastroje Uczestników dopiszą i po raz trzeci spotkamy się na Festynie Rodzinnym w Zespole Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi.
W galerii ponad 300 zdjęć z Festynu Rodzinnego!
Anna Wodas
2011-05-22 00:00:00
serdecznie dziękuję
Serdecznie dziekuję za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Festynu Szkolnego - Festynu Rodzinnego - Święta Patrona Szkoły . Pomoc , którą nam zaoferowaliście okazała sie bezcenna . Dzięki Państwa pomocy mogliśmy widzieć tyle uśmiechu na twarzach dzieci i radości wśród uczestników Festynu. Wszystkim , którzy brali w nim udział dziękuję za wspólną, piękną i bezpieczną zabawę . Wierzę , żę wszyscy zachowamy miłe wspomnienie z tego dnia . Pozdrawiam
Dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Nowej WSi
Krzysztof Kaczmarek
Krzysztof Kaczmarek
2011-05-21 00:00:00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA FESTYN RODZINNY
Dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego wraz z Radą Rodziców oraz Społecznością Uczniowską zapraszają na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w Naszej Szkole dnia 21 maja 2011 roku.


Ramowy program imprezy *

Część oficjalna na sali gimnastycznej

  • Powitanie: 9.00 – 9.10

  • Przegląd Piosenki Patriotycznej: 9.10 – 10.00

  • Blok programowy Szkoły Tańca Skowrońscy: 10.00 – 11.00
  • Estradowe pokazy taneczne I Uczniowski Turniej Tańca


Część rozrywkowa na zewnątrz

  • Festiwal Piosenki Angielskiej: 11.15 – 12.15
  • (w czasie, gdy młodzież i dzieci prezentują swoje umiejętności wokalne, chętni oglądają pokazy straży pożarnej, uzbrojenie wojskowe; korzystają z atrakcji takich jak dmuchane zamki, zjeżdżalnie itp.)

  • Pokaz tańców ludowych (Jedliniok, Trojak, Krakowiak) w wykonaniu Szkolnego Zespołu Tańca: 12.20 – 12.45

  • Gorąca przekąska – grochówka: od 13.00

  • Podsumowanie imprezy (sala gimnastyczna): 14.00


* godziny poszczególnych pokazów mogą ulec niewielkim zmianom
Anna Wodas
2011-05-14 00:00:00
Dziś 76 rocznica śmierci Naszego Patrona
Józef Piłsudski był politykiem, dowódcą wojskowym, twórcą tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczpospolitej wprowadzonych w 1926 po zamachu stanu. Z jego osobą jest związanych wiele przełomowych wydarzeń w historii Polski. W latach 1914 - 1916 dowodził Pierwszą Brygadą Legionów Polskich. W czasie I wojny światowej był komendantem Legionów, a jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski.
12 maja 1935 roku o godzinie 20.45 Marszałek Józef Piłsudski zmarł.

Uroczystości pogrzebowe trwały od 13 do 18 maja 1935. W jego trakcie wielotysięczne tłumy żegnały Marszałka w Belwederze, na trasach przejazdu na Pole Mokotowskie, gdzie 'Ukochany Komendant', na lawecie działa, odebrał po raz ostatni defiladę swoich żołnierzy. Stamtąd specjalną, odkrytą lorą trumna Marszałka została bezpośrednio przewieziona z Warszawy do Krakowa. Przez cały czas przejazdu wartę honorową przy trumnie pełnili żołnierze 1 Pułku Szwoleżerów, oraz generalicja. A na trasie przejazdu żałobnego pociągu ustawiły się szpalery setek tysięcy rodaków, oddając ostatni hołd wielkiemu Polakowi.
Ciało Józefa Piłsudskiego złożono pierwotnie w Krypcie św.Leonarda na Wawelu. Ostatecznie zwłoki Marszałka spoczęły w Krypcie Wieży Srebrnych Dzwonów
22 czerwca 1937.

żródło: www.dobroni.pl

Anna Wodas
2011-05-12 00:00:00
ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
3 maja 2011 mija 220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.


„Konstytucja 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) nowoczesną, spisaną konstytucją. Jej kształt był wzorowany na aktach ustrojowych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Bardzo widoczny w niej był wpływ myśli oświeceniowej.
"Ustawa Rządowa", czyli Konstytucja 3 maja 1791 roku wprowadziła w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej.
Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, Konstytucja 3 maja przeszła do historii Polski jako jeden z najważniejszych aktów prawnych w jej dziejach. Konstytucja 3 maja była w owych czasach wzorem nowoczesnej, postępowej myśli politycznej i inspiracją dla zwolenników przemian demokratycznych w całej Europie. Pamięć o Konstytucji 3 maja była kultywowana w okresie zaborów jako symbol dążenia do niepodległości i sprawiedliwego ustroju społecznego.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku do dziś jest obchodzona jako jedno z najważniejszych świąt państwowych.”

żródło: Bogusz Szymański, www.gazeta.pl

Anna Wodas
2011-05-02 00:00:00