Pierwszoklasiści

Dwa wielkie wydarzenia miały miejsce w naszej szkole w październiku.

13 października w poczet gimnazjalistów zostali przyjęci przez swoich starszych kolegów z II klasy nowi koledzy i koleżanki.

Dwa tygodnie później pełnoprawnymi uczniami stali się uczniowie klas I SP.

zapraszamy do obejrzenia filmowych relacji z tych wydarzeń.

 
A.Kril
2014-10-30 00:00:00
Pasowanie na ucznia
Dnia 27 października 2014 r. w Zespole Szkół w Nowej Wsi odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość została przygotowana przez panią Grażynę Janeczko, panią Martę Jasińską i panią Bogusławę Przewoźnik.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego powitała zaproszonych na tę uroczystość gości: pana burmistrza Roberta Relicha, pana dyrektora Zespołu Szkół im. J. Piłsudskiego w Nowej Wsi, rodziców, uczniów oraz pozostałych obecnych gości.

Zanim nastąpił najważniejszy moment uroczystości pasowania, dzieci zaprezentowały program artystyczny. Nasze już dziś nie maluchy, a uczniowie, poszukiwali „drogi do szkoły”. Przeszkodziła im w tym młoda czarownica, która była bardzo skora do robienia psikusów innym. Przeniosła dzieci do starożytnej Grecji, gdzie ich umiejętności były sprawdzane przez radę mądrych… Towarzyszyły temu pląsy, wiersze, pytania, odpowiedzi (również w języku angielskim). Dzieci dzielnie się spisały i w nagrodę zostały szczęśliwie odczarowane i sprowadzone do czasów współczesnych.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, przystąpiono do uroczystego ślubowania. Uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie każde dziecko zostało przyjęte do grona uczniów przez pana dyrektora Krzysztofa Kaczmarka. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki od klas starszych oraz różki obfitości.

Ten dzień obfitował we wzruszenia, radość, uśmiechy i na zawsze zostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów. Gratulujemy przyjęcia do braci uczniowskiej i życzymy im samych sukcesów i wielkich osiągnięć!

Więcej zdjęć w galerii.

Informacja: P.M. Jasińska

Anna Wodas
2014-10-29 00:00:00
zDolny Ślązaczek i zDolny Gimnazjalista
W dniu 15 października rozpoczęły się szkolne etapy XII Dolnośląskich Konkursów „zDolny Ślązaczek” i „zDolny Gimnazjalista”.

W szkole podstawowej do konkursu przystąpiło aż 21 uczniów z klas IV - VI.

W gimnazjum odnotowaliśmy nieco niższą frekwencję, jednak gimnazjaliści zmagają się w czterech kategoriach konkursowych - humanistycznej, matematyczno-fizycznej, przyrodniczej i językowej.


Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki wszystkich uczestników i ich kwalifikacje do etapu powiatowego!
Anna Wodas
2014-10-20 00:00:00
Jesień w przedszkolu w Zebrzydowej
Jesień
Chodzi po lesie
pogodna jesień,
rozchyla niskie gałęzie.
Liczy na ścieżkach
spadłe orzeszki,
liczy na dębach żołędzie.
I na mchu siada,
z klonami gada,
gdzie jest orzeszków najwięcej.
Patrzy ciekawie,
ile na trawie
spadłych się liści ściele.
Ile rydzyków
niosą w koszyku
Kasieńka i Marcelek.

W Zebrzydowej zapanowała jesienna atmosfera. Uczniowie wykonali wystawę pt.” Dary jesieni” oraz Jesienne Ludziki. Piękna październikowa pogoda sprzyjała spacerom i zabawom w promieniach słońca. Z zebranych darów jesieni powstały piękne prace.

Z darów nie tylko jesieni uczniowie Zerówki wykonali przepyszną sałatkę owocową, poznali owoce krajowe i zagraniczne, a także nauczyli się nakrywać do stołu.

17 października uczniowie Oddziału Przedszkolnego przedstawiły teatrzyk wg Juliana Tuwima pt.:” Rzepka” dla rodziców oraz klas 1 i 3.


Więcej zdjęć w galerii.

Informacja: P.K.Ziembikiewicz

Anna Wodas
2014-10-20 00:00:00
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Obecnie na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia 14 października obchodzony jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku, kiedy to podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli.
Kilkanaście lat później Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela przerodził się (zgodnie z ustawą sejmową z 1972 roku) w Dzień Nauczyciela obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, tj. 14 października. W 1982 roku, doroczne święto nauczycielskie było po raz pierwszy obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.
Z tej okazji klasa V wraz z wychowawcą – P. Iwoną Budzińską przygotowała dla wszystkich pracowników szkoły występ artystyczny.

W ramach tego święta, nasi uczniowie życzyli Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi - spokojnej pracy jaki i satysfakcji z niej płynącej. W humorystyczny sposób zainscenizowali lekcję, co niejednokrotnie wywoływało uśmiech na twarzach zgromadzonych gości.


Anna Wodas
2014-10-20 00:00:00
75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września cały Kraj świętował 75 rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski - organizacji utworzonej w walczącej jeszcze Warszawie. Uważa się tę datę za początek największej tajnej organizacji państwowej pod niemiecką okupacją w czasie II Wojny Światowej. Wkrótce SZP przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a kilka lat później na jego bazie powołano znaną wszystkim Armię Krajową.

Wzorem dla twórców Państwa Podziemnego były doświadczenia Powstania Styczniowego 1863 roku. Żaden inny kraj nie stworzył pod okupacją tak pełnej administracji państwowej i tak potężnej tajnej armii (około pół milina żołnierzy!).

Nasz apel pokazuje krótki przekrój historii, z której mamy prawo być dumni.

A.Kril
2014-10-18 00:00:00